Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Využití výkřiku v boji ale i v běžném životě

Gaku-do: Využití výkřiku v boji ale i v běžném životě


Hlas či výkřik se u člověka projevuje od jeho narození a provází jej po celý život.

Někdy je výkřik radostný, překvapující, volací na osobu, vylekaný, výstražný, zoufalý a bolestný, atd.


V sebeobraně Gaku-do rozlišujeme výkřik na:

  • varovný

  • výstražný či strašící

  • obranný

  • útočný

  • uvolňující

  • posilující


Různá bojová umění mají svůj vlastní výkřik vycházející z bodu „Hara (Tan tien)“ asi 6 cm pod pupkem. Japonská bojová umění využívají výkřiky, např.: kiai, hea, hai, haiá

Korejská bojová umění využívají výkřiky, např.: acó, ais, isá

Při boji můžeme použít krátký nebo dlouhý výkřik. Záleží pouze na situaci, ve které se nacházíme a na nás.

Při výkřiku jsme ve střehu. Buď křičíme a poté útočíme, nebo křičíme a současně útočíme, či pouze zakřičíme a tak si otestujeme svého soupeře.

Účel výkřiku: - posílení břišního svalstva, mysli, ducha, snížení bolesti při krytí se soupeři, zpevnění krytů a úderů, zbavení strachu, dodání síly a odvahy, ochromení protivníka dle hesla: „ Co je nečekané se nejhůře kryje!“

Z 80% se nezkušený útočník při výkřiku lekne a otevře nám tak místo k zasazení úderu. Toto odkrytí útočníka může znamenat jeho porážku, nebo účelnou bolest, která nám pomůže k útěku.

Máme-li pocit, že je útočník zkušený, vyzkoušíme výkřik bez útoku a tak si otestujeme svého soupeře, popř. zjistíme tak, kde má svá slabá místa.

Na veřejnosti, kde je hodně lidí, využijeme výkřik „hoří“. Budeme-li křičet, lidé nás budou raději ignorovat, než aby nám pomohli. U výkřiku „hoří“ se prokázalo, že z 10 lidí ihned reagovalo o pomoc 8 lidí. Útočníka tak vylekáme a uteče. O pomoc si říkáme v malých prostorách a konkretizujeme přímo osobu, která je s námi, např.: „pane vy v tom červeném tričku pomozte mi!“. O pomoc voláme vždy jsme-li v nebezpečí života, nebo nám hrozí i jiné násilí, např. okradení, znásilnění, osahávání, aj. v odlehlém místě jako jsou podchody, průchody, parky, les, atd.

Sami psychologové doporučují křik, jako dobrou metodu, jak se zbavit stresu a frustrací, popř. na procvičení hlasivek.

Nakonec tedy nebojte se zakřičet v boji a hlavně se nestyďte, je to někdy asi těžké, ale časem zjistíte, jak je to velice prozíravé a užitečné využívat výkřik v boji. Překvapíte tak nejen sebe, ale především svého soupeře.


Učitel Gaku-do René Nedvěd

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one