Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

 

Buďte vždy připraveni na útočníky!

 

Bohužel platí, že útočník si vybírá cíl, ve kterém předpokládá jeho slabost. Proto podle policejních statistik patří k ohroženým skupinám děti, senioři, ženy a dokonce i handicapovaní občané. Útočník tak má hned na počátku několik výhod:

- stanoví si čas a místo útoku,
- vybírá si svou oběť,
- využívá momentu překvapení
- a bývá vyzbrojen.

Na straně oběti násilného činu zdánlivě mnoho výhod není. Pokud to myslíme se svým bezpečím vážně, dají se však šance na úspěšné odražení útoku značně posílit.

Jak snížit jednotlivé výhody útočníka.

Tvrzení: „Útočník stanovuje čas a místo útoku“
Není potřeba mnoho zkušeností k tomu, abychom dokázali odhadnout a cítit zvyšující se riziko napadení. V kanceláři plné kolegů nebo v divadle můžeme naší ostražitosti asi dopřát „dovolenou“. Jiné to ale bude v temné uličce, na opuštěné chodbě nebo v parku. V tu chvíli je třeba využívat všech našich smyslů a předvídat úmysly případného násilníka. Pokud například půjdete středem ulice místo po chodníku (v blízkosti vchodů, výklenků, rohů a zákoutí) jste to do jisté míry právě vy kdo „rozhoduje“, kde k případnému útoku dojde a již tím zmenšujete útočníkovi jeho výhodu.

Tvrzení: „Útočník si vybírá cíl“
Vždy tomu tak bylo a bude. Snížit riziko napadení lze tedy rozhodně tím, že „nevypadáme jako snadný cíl“. Dítě, senior nebo handicapovaná osoba těžko svou slabost zakryje. S některými viditelnými znaky slabosti ale lze pracovat. Například je prokázané, že se častými oběťmi násilí stávají osoby podnapilé, které jsou považovány za snadný cíl. Proto pobyt v nebezpečném prostředí kombinovaný ještě s požíváním alkoholu je velikým hazardem.
V některý případech si dokonce napadený může vybrat svého útočníka. Zní to absurdně ale při napadení dvěma a více útočníky jsme to právě my, kdo rozhodne o tom, kterému z nich se postavíme jako prvnímu.

Tvrzení: „Útočník využívá momentu překvapení“
Při pohybu v nebezpečném prostoru je důležité s nenadálou nepříjemnou situací počítat a nebýt vývojem situace zaskočena zcela nenadále. Ještě důležitější ale je zaskočit i útočníka. Násilník má zpravidla svůj čin připravený a jakékoli vybočení z jeho plánu zvyšuje naše šance. Pokud se nečekaně ve vaší ruce objeví zbraň, pokud aktivujete osobní alarm, pokud nepřijmete roli oběti ale dokážete se postavit jako soupeř to vše jsou okamžiky, když útočník přehodnocuje svůj čin a je šance, že od svého záměru upustí.

Tvrzení: „Útočník je vyzbrojen“
V současné době existuje široká nabídka technických prostředků osobní obrany. Bohužel, i v dnešním civilizovaném světě je ještě rozumné, zvláště pro rizikové skupiny, se takovými prostředky vybavit a při případném kontaktu s útočníkem jich neváhat použít. Sami si vyberte zbraň a naučte se ji ovládat a značně tak zvýšíte své šance při případném napadení. Např., dnes se mnoho lidí učí střílet na střelnicích nebo mnoho lidí navštíví a zakoupí si zbraně dle doporučení odborníků ve specializovaných prodejnách, např. Army shopy, Zbraně, atd.

Závěr

Další nezanedbatelnou výhodou stojící na straně napadeného je fakt, že napadený bojuje o život a o zdraví, zatím co útočník takhle vysokou motivaci nemá a svého cíle se snadněji vzdá pokud vidí rozhodný odpor. O tom, zda útočník svého úmyslu zanechá se rozhoduje v první minutě napadení (samozřejmě v závislosti na druhu agresora ). Pokuste se dát najevo, že si rozhodně nevybral snadný cíl.

Být připravený ale nesmí znamenat, že jsme paranoidní a v každém vidíme možného násilníka. Náš strach může být právě tím, co agresorovi prozrazuje naši nejistotu a slabost. Být připravený znamená být si vědom svých schopností a být rozhodný v jejich uplatnění.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one