Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Róninové

 

Rónin (potulný muž) byl samuraj bez pána ve feudální době (1185 - 1868) Japonska. Samuraj mohl o pána přijít jeho smrtí, či ztrátou jeho přízně (např. po porušení zásad bušido).

V období (Edo) shogunátu Tokugawa došlo k vyzvednutí morálních hodnot, duchovní význam samurajského meče a kodexu bushido. Který mimo jiné nařizoval vzít si život než padnout do zajetí nebo být zneuctěn neúspěchem, většina takto zahanbených bojovníků přistoupila k obřadu seppuku (rituální sebevražda). Ti, kteří nechtěli dostát své povinnosti propadly hanbě a byli vyloučeni celou společností, z některých se stávali zločinci (nájemní zabijáci, vyděrači bohatých rodin), stali se opravdovou společenskou hrozbou.

V předchozích dobách bylo možné měnit pána, povolání, nebo svatby mezi různými klany. To však bylo teď zakázáno. Někteří chudí samurajové  tedy často neměli na výběr a museli utéct nebo opustit svého pána.

Samuraj bez pána se proto nazývá Rónin.

Rónin přežíval na kraji společnosti a byl nucen bezcílně putovat krajinou Japonska. Samurajové často svým mečů přidělovali jména jako živým bytostem, a věřili  že je to jejich duše válečníka. Používání meče se řídilo velmi přísnou etiketou.

Róninové byli stejně obdivováni a respektováni jako samurajové, ale na rozdíl od jejich oddaných protějšků (kteří je neměli rádi) je upřednostňovali umělci, filozofové nebo zenoví mniši.

 

 

STATUSY

 

CM=Shogun=nejvyšší vojenský velitel
2.Daimjó=Lord/Kníže
3.Sensei Róninů=učitel Róninů
4.Rónin
5.Shugyosho=student válečník
6.Gakusei=student

Film:

Rónin, Yojimbo, Sanjuro

 

souboj
 
Mezi známé róniny patřil Musaši Mijamotona ostrově Kjúšú ve městě Kumamoto se nachází Musašiho park s jeho sochou v nadživotní velikosti, která samozřejmě třímá dva meče (katanu a wakizaši).

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one