Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Musaši Mijamoto

Musaši Mijamoto (japonsky: 宮本 武蔵, Mijamoto Musaši; 13. června 1584–1645), také známý pod jménem Takezó Šinmen, byl známý šermíř, samuraj bez pána, tzv. rónin. Narodil se v provincii Harima.
Předkové Mijamoto Musašiho byli částí mocného klanu Harima na jihu ostrova Kjúšú. Jeho děd, Hirana Šokan, byl vazalem Šinmen Iga no Kami Sudešige ho, pánem hradu Takejama. Samotný Musaši byl již od sedmi let sirotkem. Nakonec se ho ujal jeho strýc.

Pod vedením Ukitů a Ašikagů bojoval jako voják v bitvě u Sekigahary. V jeho nejvýznamnějším literárním díle, knize Gorin no šo (Kniha pěti kruhů), najdeme jen málo autobiografie, spíše se věnoval rozboru boje muže proti muži.

Cesta bojovníka

Prvním protivníkem, kterého Mijamoto kdy zdolal, byl Kihei Arima. Mijamotovi bylo v té době třináct let.
Poté v šestnácti letech porazil skvělého mistra meče Akijamu z provincie Tadžima. Po roce 1600 navštívil Kjóto, kde byl vyzván proslavenou školou v Jošioce, a vyhrál všechny souboje. Napsal, že prošel bez porážky na šedesát soubojů. Jeho stylem byl dlouhý a krátký meč, které v boji používal zároveň. Po dosažení nejvyššího mistrovství odložil ocelové meče a nahradil je bambusovými, čímž nikterak nesnížil svou devastující schopnost během souboje, o čemž by mohli vyprávět mnozí z jeho soupeřů, kdyby nebyli v souboji zabiti.

Civilní život

Většina z jeho života mezi roky 1600 a 1640 je spíše prezentována jako legenda. Někdo se domnívá, že se
v letech 1614 až 1615 usadil a sloužil v Ósackém hradě. Říká se také, že pomáhal roku 1638 potlačit vzpouru
v Šimabaře. Tuto teorii, stejně jako jeho službu v Ósackém hradě však nelze nijak prokázat. Na druhou stranu mnoho z důležitých událostí, které zachytili někteří významní spisovatelé, se zakládá na skutečnosti. Například jeho klání proti škole v Jošioce, porážka známého mistra kopí Ineie (představeného chrámu Hózóin) a jeho duel
s Kódžirem Sasakim v roce 1612. Ještě méně se ví o jeho umění kaligrafie a malby. Dochovalo se několik autoportrétů a krajinomaleb.

Mijamoto musel být nevalného vzhledu. Na svůj zevnějšek moc nedal a namísto úpravy své vizáže pilně studoval boj mečem. Trávil mnoho času na cestách a v meditacích.


Služba u klanu Hosokawa

V roce 1640 přijal nabídku klanu Hosokawa a vstoupil do jeho služeb. O tři roky později se v provincii Kumamoto, kde je v krásné hornaté krajině jeskyně Reigendo. Právě v této jeskyni Musaši nejen meditoval, ale také napsal jednu z nejznámějších knih o taktice a strategii Go Rin Nó Šo – Kniha pěti kruhů.

Go Rin Nó Šo – kniha pěti kruhů
„…Před zrakem nebes a bohyně Kannon tedy zvedám štětec a začínám psát, jsou čtyři hodiny ráno desátého dne desátého měsíce roku 1643.“ Těmito slovy začíná kniha pěti kruhů kterou Mijamoto Musaši dopsal těsně před svou smrtí v roce 1645. Kniha pěti kruhů pojednává o válečném umění a je rozdělena do pěti svitků-Svitek Země, Svitek Vody, Svitek Ohně, Svitek Větru a Svitek Prázdnoty. Musaši celý život shromažďoval zkušenosti z bojů a válek a zdokonaloval své vojenské umění. Knihu pěti kruhů lze aplikovat nejen na vojenskou strategii, ale na jakoukoli situaci, kdy je potřeba použít plánování a taktiku. I zde platí známé pravidlo čím víckrát knihu čteme, tím víc toho v ní najdeme. Samotná kniha není jen tezí o strategii, je, Musašiho slovy: „Průvodcem mužů, kteří se chtějí naučit strategii.“

V Českém jazyce vyšla kniha pěti kruhů již několikrát. Cad Press vydal hned po „revoluci“ překlad Go Rin Nó Šo, vydavatelství Talpress vydalo Knihu pěti kruhů i s Knihou rodinných tradic válečného umění od Jagjú Munenoriho. Naposledy vydalo Fighters publications knihu Mijamoto Musaši Život a dílo – mýtus a skutečnost od Kendži Tokicuiho. Vyšel také román MUSAŠI od Eidži Jošikawy v nakladatelství BB/art.

Jeho kniha je dodnes vnímána jako základ pro úspěšný život a sahají po ní nejen Japonci, ale i američtí podnikatelé.

Po dvou letech knihu dokončil a ještě týž rok zemřel 19.května 1645.

Během svého života založil bojovou školu Niten Iči rjú (dvě nebe), která byla specifická bojem se dvěma meči najednou. Mijamoto Musaši byl nejen skutečným válečníkem, ale také malířem, básníkem, spisovatelem a filozofem. Některá jeho díla jsou uložena v japonském národním muzeu.

Na ostrově Kjúšú ve městě Kumamoto se nachází Musašiho park s jeho sochou v nadživotní velikosti, která samozřejmě třímá dva meče (katanu a wakizaši). Několik metrů od této sochy můžete zapálit vonnou tyčinku u monumentální hrobky tohoto samuraje. Ve městě je také možné nalézt muzeum Šimada, ve kterém je jedna celá místnost věnována právě Musašimu. Jeskyně Reigendo, která se opravdu nachází nedaleko města Kumamoto, je stále v překrásné, hornaté krajině. Při vstupu do areálu je umístěn originál dřevěného meče, se kterým Musaši bojoval proti Kodžirovi. Cestu k jeskyni lemují stovky sošek Buddhů umístěných na skalách, každý má jinou tvář a výraz. Do jeskyně se vstupuje po několika schodech. Je to velice malý prostor. Do čela jeskyně je zasazen oltář, ve skalních výčnělcích jsou umístěni opět Buddhové. Uprostřed jeskyně je veliký kámen určený k meditaci. Ano v této jeskyni napsal Musaši knihu pěti kruhů.

Dále také doporučuji navštívit ostrov Ganrjudžima, který leží u města Kitakjúšú mezi ostrovy Honšů a Kjúšú. Zde Musaši svedl slavný souboj se šermířem Sasaki Kodžirem. Musaši údajně usmrtil Kodžira úderem do hlavy dřevěným mečem, vyrobeným z vesla. Přibližně každou hodinu jezdí pravidelně loď na tento malý ostrov, kde je hlavní dominantou sousoší Musašiho a Kodžira.

Zajímavá je také zastávka ve městě Kokura. Zde stojí za návštěvu hrad Kokura, jehož část expozice je také věnována Musašimu.


Zdroje:
• Kniha pěti kruhů
• Mijamotova porážka, životopis

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one