Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Korejská umění se zbraněmi: Mugisul, Bongsul, Ssang jeol gon

Korejská umění se zbraněmi: Mugisul, Bongsul, Ssang jeol gon

MUGISUL znamená - mugi (zbraň), sul (technika). Mugisul zahrnuje: Kumdo - bojové umění zaměřené na techniky s mečem, bongsul - bojové umění zaměřené na techniky s tyčí, ssang jul gon - bojové umění zaměřené na techniky s nunchaku.

Mugisul je poměrně mladé bojové umění pocházející z Jižní Koreje. V čechách jej vyučuje mistr LEE YOUN JAE (7. dan WTF Taekwondo).


Česká asociace jihokorejských bojových umění („ČAJBU“) byla založena 1. února 2008 jako sdružení klubů, jejichž členové se kromě bojového umění taekwondo WTF věnují ještě jiným jihokorejským bojovým uměním, jako jsou hapkido, hoshinsul a mugisul.

Členství v ČAJBU umožňuje členům účastnit se zkoušek na technické stupně
a zvyšovat si tak oficiálně svoji kvalifikaci v jednotlivých jihokorejských bojových uměních.

Kromě zkoušek a seminářů, které již probíhají, se do budoucna předpokládá
i pořádání různých soutěží, závodů a zápasů.


BONGSUL:
Jako samostatné bojové umění byl bongsul v Koreji ustanoven poměrně nedávno,
a to v roce 1986. Překlad slova bongsul nám přímo charakterizuje, o jaké bojové umění se jedná.


Význam slova BONGSUL:
BONG - znamená tyč (dřevěná tyč)
SUL - znamená technika

O bongsul můžeme hovořit jako o bojovém umění využívajícím celou řadu útočných či obranných technik za pomoci dřevěné tyče. Hlavní význam bongsul spočívá
v jeho využití v boji na dlouhou vzdálenost. Korejští mistři hovoří o bongsul jako
o jedné z nejpřirozenějších technik boje a obrany. Svůj názor odůvodňují tak, že dřevěná tyč byl od pradávna hojně využíván jako zbraň, dokonce můžeme říct, že ji lidstvo používalo jako vůbec zbraň první. Dřevěná tyč se postupně vyvinula v dokonalejší zbraně, jakými jsou například oštěp a další, podstatně modernější zbraně.


Bongsul je velmi účinným bojovým uměním, protože využívá rotační sílu dlouhé tyče. Oblíbeným bojovým uměním je ale zejména proto, že zvládnutí technik bongsul vyžaduje intenzivní trénink. Tím, že je tyč uchopena oběma rukama, se procvičuje každý sval v těle.

Bongsul 5 tzv. kibondongjak - základních sestav, cvičenci bongsul musejí postupně zvládnout 12 základních technik, 12 úderových technik, 8 technik obranných a ještě 4 techniky bodací.

NUNCHAKU (ssang jeol gon):
Na bojovém umění nunchaku je zajímavý jeho vývoj. Vypráví se, že původní nunchaku vznikly vlastně z cepu na vytloukání zrna, v případě Asie především rýže. Z kratší části cepu rotační silou vzniká poměrně účinná zbraň, kterou ovšem nebylo možné pohodlně nosit s sebou. A tak se postupně její delší dřevěná část zkrátila a vznikly dodnes známé nunchaku. Klasická zbraň je tvořena dvěma krátkými dřevěnými tyčemi z velmi tvrdého dřeva spojenými řetězem. Výuka nunchaku ale probíhá s nunchaku hliníkovými, takže nehrozí při dodržení zásad tréninku žádné nebezpečí úrazu. Trénováním nunchaku dosahují cvičenci především takových dovedností, jakými jsou koordinace rukou (kdy jedna ruka často vytváří jiný pohyb než ruka druhá), stabilní postoj, rychlost a zapojení svalových partií horní části těla.

Význam slova ssang jeol gon (NUNCHAKU):
SSAN – dvojitý JEOL – spojení
GON - dřevo

KOMDO:
Jedná se tedy o bojové umění, jehož zbraní je meč. Nové moderní komdo bylo ustanoveno v roce 1947, kdy byla založena Korejská komdo asociace. Bojové umění komdo se postupně stává stále oblíbenějším a tak v roce 2001 byla založena i Světová asociace komdo. Mistři bojového umění komdo používají ostré kovové meče. Trénink ovšem probíhá s meči dřevěnými a je velmi náročný. Tak jako tomu je i v jiných bojových uměních, existuje celá řada odnoží komdo, přičemž v TAEHAN DOJANG se vyučuje „Hedong Komdo, zaměřující se na původní styl boje s mečem muže proti muži - tzv. „styl bitevního pole.“

Význam slova KOMDO:
KOM, často psáno kum - znamená meč
DO - znamená cesta
 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one