Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

                                                   Viet Vo DaoModerní vietnamské bojové umění Viet vo dao vzniklo ze starých tajných umění buddhistických mnichů. Tradiční bojové praktiky země byly v roce 1938 sloučeny do jednotného systému. Zakladatelem byl Nguyen Loc. Nguyen Loc vzal to nejlepší z čínského, korejského a japonského bojového stylu a vytvořil vlastní systém. Tehdy byl Vietnam okupován Francouzi, byli jsme menší a nutně jsme potřebovali nějaký způsob sebeobrany.

Viet vo dao (Viet - Vietnam, vo - bojové umění, dao – učení či seberealizace) se provozuje jako sport a nacvičuje se rovněž za účelem sebeobrany. Součástí výuky je nácvik kopů, úderů pěstí (které jsou vedeny po obloukové dráze) technik porazů i užívání zbraní (binh khi) - tj. tyčí, cepů (long gian), nožů a krátkých mečů. Zápasníci trénují s dřevěnými panáky a pytli s pískem, jsou velmi rychlí a hbitě a pružně střídají své pozice. Ruce podle potřeby používají jako ptačí zobák (škola kohoutího boje). Velký důraz je kladen na dechová cvičení a posílení vnitřní energie „čhi“. Při Viet vo dao se vyučuje rovněž formám (quyen), které se zaměřují na quyen tap - jednoduché formy, quyen co - tradiční formy, quyen tan - bojové formy. Soutěže ve Viet vo dao se skládají ze dvou částí: 1. předvedení quyen, 2. zápas s použitím ochranné výzbroje.

Zápasníci se řídí následujícími pravidly: Celý hrudník je zásahovou plochou pro údery pěsti a nohou. Dovoleny jsou lehké kontakty proti hlavě, zakázáno je použití loktů a kolen i údery hranou dlaně z otočky. V případě zranění soupeře následují ubrání bodů, přičemž viník bývá v závažných případech dokonce diskvalifikován.

Ve Vovinamu je 10 pravidel, podle kterého se všichni učedníci musejí řídit:
 1. Užívat bojový styl na pomoc jiným
 2. Následovat a pomáhat v rozvoji stylu
 3. Zdvořilý a ohleduplný
 4. Respektovat a řídit se podle pravidel
 5. Mít úctu k jiným bojovým stylům. Používat pouze v sebeobraně a na ochranu  spravedlnosti.
 6. Pilný a otevřený vůči jiným myšlenkám
 7. Žít jednoduchým životem s vyššími principy a etiky.
 8. Budovat ducha s ocelovým odhodláním a elánem, překonat síly násilí.
 9. Dělat inteligentní rozhodnutí, provádět boje s vytrvalostí a ostražitě postupovat.
 10. Být sebevědomý, skromný, velkorysý a ovládat se.
K dispozici je celkem 7 úrovní, pozná se podle barvy pásku. Každá úroveň může obsahovat až 5 stupňů. U Viet vo dao existují čtyři žákovské stupně (cap) a 10 mistrovských (dang).
 • Vo Sinh - Nováček - světle modrý - 1 stupeň
 • Mon Sinh - Cvičící - tmavě modrý - 4 stupně
 • Dang 1 - Instruktor - černý - 1 stupeň
 • Dang 2 - Instruktor - žlutý - 2 stupně
 • Dang 3 - Instruktor/Mistr - žlutý - 1 stupeň
 • Dang 4 10 - Mistr - červený
 • Velmistr - míchané barvy - 1 stupeň
První škola Vovinamu mimo VN vznikla v roce 1976 v Texasu po pádu Sajgonu. Nyní ve více než dvaceti státech světa.

V posledních letech se Viet vo dao stalo také příjemným zpestřením festivalů bojových umění. Mezi známé mistry Viet vo dao patří, např. Chau Phan Toan, který v současné době vyučuje Viet vo dao ve Francii.
Logo se skládá z čtverce a polokruhu. Dominantní barvou je žlutá, pak modrá a červená. Tyto barvy symbolizují sílu a jemnost, pravdu, dobro a krásu. Uvnitř loga je znak yin yangu v modročervených barvách a se žlutým obrázkem země ve prostřed. Každé bojové umění preferuje buď Yin (jemnost, zápor, negativní) nebo Yang (síla, klad, pozitivní), Vovinam bere oboje se stejnou váhou a adaptuje podle situace.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one