Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Systema

Systema (rusky Система [sistjema]) je ruský bojový styl.
Systema (do češtiny přeloženo „systém“) je styl ruského boje. První zmínky o něm pochází z 10. století. Byl vytvořen v reakci na různé bojové styly nepřátel, kteří ohrožovali Rusko z jihu, západu, severu i východu. Boje se odehrávaly na různých typech terénu a v rozdílných klimatických podmínkách (za horkého léta i v kruté zimě), ať už se zbraněmi (nože, bajonety, meče, pistole) nebo bez nich systema obstála.

Nazývá se „systema“ anebo někdy také „system“ především proto, že není pouze bojovým stylem, ale uceleným výchovným, morálním a vzdělávacím systémem, který je založený na „neničení“ (cílem je ujištění se, že váš trénink ani postoj neublíží vám ani vašemu partnerovi), systema rozvíjí schopnosti člověka na fyzické, psychické i duševní úrovni a je založena na neprotivení se síle a využívání síly, váhy a protivníka k jeho vlastní prohře.

Systema byla dříve více spjata s pravoslavným křesťanstvím. Po Říjnové revoluci roku 1917 však byla od křesťanské víry částečně odkloněna a začala se více praktikovat u vojenských a policejních jednotek jako SPECNAZ (vojska specialnogo naznačeňja), VDV (výsadkáři) a SOBR (speciální oddíly okamžité reakce), případně u některých jednotek OMON (zásahové oddíly). Systema je založena na přirozených (instinktivních) reakcích člověka a nemá žádná zbytečná pravidla a omezení (kromě morálních), jedná se o volný styl. Systema není sport a to z ní dělá prakticky použitelné a efektivní bojový styl. Systema byla vytvořena a směřována tak, aby její zvládnutí bylo relativně snadné a efektivní. Je velice oblíbená u ruských speciálních jednotek.

Systema má několik významných představitelů:
 • A.A. Kadochnikov
 • M.V. Ryabko
 • S.V. Borscev David Sýkora (přímý žák, trenér ozbrojených složek, účastník mnoha zahraničních workshopů)
 • V. Vasiliev
Jedno z rčení Michaela Ryabka k začátečníkům je „Buďte dobří lidé, všecko ostatní pak za vámi přijde“. Jednoduše řečeno, Systema pomáhá najít a zvolit správnou cestu.

Proč cvičit Systemu?

 • Porozumíte biomechanice lidského těla
 • Naučíte se správně a instinktivně reagovat na ohrožující situace
 • Zvládnete velmi účinnou sebeobranu založenou na přirozených pohybech bez akrobacie
 • Poznáte partu dalších nadšenců
 • Nepotřebujete žádné předchozí znalosti bojových umění, přesto systém zvládnete
 • Vaše předchozí znalosti obohatíte o specifikum ruské školy
 • Snadnější už to nebude: žádné rituály, žádné sestavy, žádné soutěže, velká kreativita, malá omezení
Světoví přestavitelé Systemy

Michael Vasilievič Ryabko

Dlouholetý člen jednotky speciálního nasazení ruské armády, vrchní instruktor taktického tréninku pro zásahové týmy, poradce ministra spravedlnosti Ruska.
Michael Ryabko byl od 5 let trénován jedním ze Stalinových osobních bodyguardů a byl uveden do Specnaz v patnácti letech. Byl taktickým velitelem týmů pro záchranu rukojmích, protiteroristických operací a zneškodňování ozbrojených osob. Michael sídlí v Moskvě, slouží jako speciální poradce ministerstva spravedlnosti Ruské Federace. Stále trénuje mnoho studentů, kteří k němu jezdí z celého světa. Napsal knihu na téma Taktika speciálních operací. Účastnil se mnoha vojenských operací a je držitelem mnoha vládních ocenění a medailí.

Sergej Vladimirovič Borščev

Od dětství se věnoval bojovým sportům, kterým dominoval zápas. Vystudoval trenérství se specializací pro judo a sambo. Má bohatou trenérskou praxi v mnoha sportovních školách, ale je specialista na trénování vojenských týmů a jejich před operační přípravu. Vyučuje boj proti zbraním, taktiku, psychologii extrémních situací, ale i speciální vojenskou akrobacii. Ve své historii byl trenérem elitní jednotky Vympel, dále speciální finanční a protidrogové policie. Od roku 1980 je jeden z nejbližších studentů a dnes již spolupracovníků M. V. Ryabka na scéně Systemy. Je zván jako vedoucí mnoha seminářů Systema po celém světě. Na těchto seminářích vyučuje své umění Systemy, kterou kromě u M. V. Ryabka studuje i u Sergeje Ivanoviče Něbalujeva, opravdové veličiny tohoto ruského stylu.

 
Sergej Ivanovič Nebalujev

Docent Státní Univerzity N.G.Černiševskovo, kandidát věd,žijící ve městě Saratov.Živá legenda bojových sportů.Málokdo se s ním setkal,ale všichni jej znají,čerpají z jeho poznatků a bez rozdílu o něm hovoří s velikou úctou a respektem.U tohoto vynikajícího matematika a neporaženého bojovníka se připravují specialisté zvláštních útvarů,reprezentanti bojových sportů,ale přichází k němu i běžní studenti a invalidé. Sergej Ivanovič je také výrazně angažován ve výstavbě univerzitního chrámu a jeho umění je opravdu spojením těla a ducha. Sám říká,že bojové sporty,nemohou existovat bez víry.Vyniká skutečně komplexní znalostí Ruské školy boje. Jsme nesmírně hrdi a považujeme za požehnání,že jsme ve spojení s takovou osobností a můžeme čerpat z jeho poznatků a zkušeností a to zejména přes S.V.Borščeva, který je považován za rodinného příslušníka a vyslance S.I.Nebalujeva

Vladimir Vasiliev

Narodil se v Rusku. Vladimir absolvoval intenzivní trénink od nejlepších instruktorů jednotek speciálního nasazení a je jeden z nejlepších studentů Michaela Ryabka. Vladimirova historie obsahuje 10 let služby s jednotkou speciálního nasazení bývalého SSSR. Také pracoval v mnoha zemích, jako trenér pro elitní jednotky, SWAT teamy a bodyguardy. Přestěhoval se do Kanady a roku 1993 založil první školu ruské Systemy mimo Rusko.

 
Systema v ČR

V České republice je pro nás jediným představitelem Systemy pan David Sýkora, který je přímým importérem tohoto ruského bojového umění do naší země.
Díky němu jsme měli možnost se osobně setkat s některými světovými představiteli tohoto boje, za což jsme v dnešním komerčním světě hluboce vděčni.


 

                                                                                        David SýkoraAbsolvent výcviku Specnaz, trenér bezpečnostních složek v ČR, účastník mnoha zahraničních seminářů. Vysokou kvalitu své instruktorské práce David Sýkora pravidelně uplatňuje v běžném každodenním životě jako instruktor na Vyšší policejní škole v Brně nebo Masarykové univerzitě, kde rovněž působí jako instruktor sebeobrany.

Díky jeho přístupu, zápalu, dovednostem a schopnostem se Systema čím dál tím více začleňuje do běžného výcviku zaměstnanců např. Vězeňské služby, Celní správy, pracovníku Exekutorské komory ČR, Policie ČR, Armády ČR a spousty jiných soukromých bezpečnostních složek. Považujeme za velikou čest, že osobně můžeme čerpat z jeho znalostí a zkušeností.
Hlavním rysem výuky Davida Sýkory je kladení důrazu na ne-ničení protivníka a minimalizaci. Svým studentům vštěpuje humání hodnoty, tradice s odkazem na ruskou školu a nácvik vždy probíhá s předpokladem na úspěšnou aplikovatelnost v reálném prostředí s ohledem na fyzické možnosti každého cvičence, respektování faktoru únavy, práci ve stístněném prostoru a především neagresivní a účinný způsob boje a obrany.

Ukázka obrany Systema

logo systema

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one