Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
 

Musa-do

Musado je vcelku mladým bojovým sportem,který vychazí z tradičních korejských bojových technik. Jeho zakladatelem však prekvapivě není žádný z Asiatů nýbrž Němec HERBERT GRUDZENSKI. Ten se v mládí zabýval judem a karate. Během základní vojenské služby sloužil u elitních jednotek Bundeswehru, kde ziskal další znalosti o technikách boje na krátkou vzdálenost. V r.1967 začal s vlastním studiem korejských bojových technik. Jako první neasijský žák byl přijat do rodinného Doyang mistra KANG BYUNG-SOON.

Zde získal obrovské znalosti nejen o nácviku korejských bojových technik,ale také o asijské medicíně a Zenbuddhismu. Po 20 letech studia různých stylů a praktik získal GRUDZENSKI titul "SULSA",což znamená v překladu Mistr a učitel bojových technik. Tento titul ho opravňoval k založení vlastní školy a k provozování vlastního směru výuky. Ze svých zkušeností a z několika starých bojových stylů vytvořil nový styl Musa-do. Musa-do je novodobé "Hwarang-do". Proto Musa-do není bojovým sportem s přesně stanovenými pravidly. Jde spíše o účinnou sebeobranu. V armádě zastává boj na život a na smrt. Musa-do stejně jako v Karate-do obsahuje postoje, kryty, kopy, údery a katy . V boji na krátkou vzdálenost přechází na prvky z juda. Tedy páky, škrcení přehozy a podmety. Výcvik Musa-do je rozdělen do 4 částí:

1. WAE GONG (vnější síla)- obsahuje techniky pro boj prazdné ruky proti prazdné rucet boj prazdné ruky proti ozbrojené ruce a pro boj ozbrojené ruky proti ozbrojené ruce.

2. NAE GONG (vnitřní síla)- obsahuje techniky pro meditaci, koncentraci a dechová cvičení.

3. SHIN GONG (mentalní síla)- obsahuje techniky pro rozvoj vnitřní a mentalní energie.

4. MOO GI GING (síla zbraně)- obsahuje techniky pro rozvoj dovednosti boje se zbraněmi, např. nůž, tyč, atd.

 

Každý student Musa-do je povinen znát "Kodex cti válečníka Musa-do",který je tvořen z 5 částí:

l. Věrnost vlastní zemi

2. Věrnost učitele a učiteli, úcta k rodičům

3. Důvěra a bratrství mezi přáteli

4. 0dvaha vůči nepříteli

5. Nikdy bezdůvodně nezabít

 

Dále je důležité dodržovat 9 ctností:

 

- humanitu, spravedlnost, zdvořilost, moudrost , důvěru, dobrotivost, pravdivost, věrnost a odvážnost.

 

V Musa-do existují 2 základní filozofie použití fyzických aplikací v boji: JUNG DO a AM JA

JUNG DO: je "cesta pravdivého meče". To znamená bojovat v bitvě se ctí důstojně, nikdy neodvrátit svou tvář od nepřítele, jít přímou cestou proti všem životním problémům a nebát se smrti. Je to určitý zákon bojovníka - gentlemana, který jej nutí bojovat čistým způsobem podle současných platných zakonných norem.

AM JA: je "pouť temnotou". Obsahuje všechny triky a klamné manévry, kterých je potřeba pro dosažení vítězství a konečného úspěchu. Fi losofie této části dovoluje použít bojovníkovi jakýchkoliv metod, nástrojů a strategie,aby splnil svěřený úkol. V těchto technikách byli cvičeni korejští rytíři Hwa-Rang v 7.stol. V současnosti je používí armáda a policie.

V ČR se Musa-do cvičí od roku 1989. Zástupcem W.M.A (World Musado association) pro ČR a zároveň hlavním instruktorem je Oldřich Šelenberk. Od roku 1993 je Musado Military Combat System zavedeno (na základě výběrového řízení) v Armádě České republiky jako program výcviku boje zblízka. Vojáci se tak pod vedením instruktorů připravují k reálnému kontaktu s protivníkem, a to jak v boji beze zbraně, tak za pomocí běžně užívaných zbraní.


 

Výcvik Musado mcs se rozdělen do čtyř samostatných částí:

 • basic hand to hand combat - základní výcvik sebeobrany a boje zblízka. Obsahuje údery, kryty, kopy, postoje, porazy, přehozy, podmety, škrcení, páčení, bojové pády a vlastní techniky sebeobrany.

 • basic stick fighting for combat - základní výcvik obrany proti tyči a boj s tyčí

 • knife self-defence for combat - obrana proti útočníkovi s nožem a boj s nožem

 • knife fighting and advanced combat skill - speciální techniky s nožem a bojové techniky pro pokročilé, například boj nože proti noži, likvidace strážného, poutání pachatele, špinavé triky a podobně

  Mu Sul (všeobecný výraz pro bojové praktiky, jenž je v Korei znám po staletí). Za doby, kdy byl tento stát ještě rozdělen na tři královské říše (Koguryo, Silla, Paetche), museli Korejci bojovat mnohokrát se sousedními národy a tím vznikaly bojové metody, které jednotlivé osoby a rodiny dále rozvíjely. A to nejen k účelům sebeobranným, ale také k udržení fyzické a psychické kondice. Ve stylu Musa-do jsou obsaženy techniky těchto tří prastarých Mu Sul stylů:

  Koong Jong Mu Sul – bojové umění královských a šlechtických rodin

  Bulkyo Mu Sul – bojové umění buddhistických mnichů

  Sado Mu Sul – bojové umění rodinných klanů KOONG

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one