Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Historie MMA (Mixed Martial Arts) - smíšená bojová umění

                       MMA (Mixed Martial Arts) - smíšená bojová uměníSyntéza různých bojových stylů jako jsou: Muay-thai (Thajský box), Savate (La canne-Francouzský box), Karate apod. pro boj v postoji. Za nimi následují Judo, Zápas (řecko-římský a volný styl), Sambo (Samozaščita bez oružija-ruský zápasnický styl z poč.20.stol.podobný Judu) pro zápasnickou techniku a pro přechody na zem a za nimi Brazilské Jiu-Jitsu pro boj na zemi.

Historie
Zrod moderních MMA je možno vystopovat v Brazílii, v první pol. 20.stol, kdy Helio Gracie (rodina Gracie vytvořila Brazilské Jiu-jitsu) vyzýval k boji zástupce různých bojových stylů podle pravidel Vale-Tudo (všechno povolené) a v těchto bojích většinou vítězil a to i proti mnohem těžším zápasníkům. Učil Brazilské Jiu-jitsu i své syny, kteří poté vydali proslulou Gracieovskou výzvu (odměnu 100 000 dolarů tomu, kdo je dokáže porazit), čímž zajistili svému rodinnému stylu nehynoucí slávu a přitáhli k soutěžím ve Vale-Tudo množství diváků.

Bojovníky vždycky zajímalo, který styl boje je nejlepší v porovnání s jinými a tato zvědavost vyústila v roce 1993 v šampionát UFC (Ultimate Fighting Championship) pořádaný ve Spojených státech. Proti sobě tu nastoupili zástupci různých stylů, jako Kung-fu, Savate, Box, Karate, Jiu-jitsu apod. Šampionát (stejně jako několik následujících) vyhrál zástupce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie, který ve finále porazil Gerarda Gordeaua (Savate) a to díky své technice boje na zemi, kterou ukázal ostatním stylům boje to, co jim chybí, a na kterou nebyly schopné odpovědět.

V dnešním Vale-Tudu, či MMA, jsou bojovníci připravovaní ve všech třech úrovních boje - boj v postoji, zápas a boj na zemi, protože ve Vale-tudu nemá byť dobrý, ale jednodimenzionální bojovník šanci. Existuje několik elitních profesionálních soutěží jako je například americká UFC, bývalá japonská PRIDE nebo STRIKEFORCE. Vedle toho je samozřejmě bezpočet soutěží menších (to ale automaticky neznamená, že by byly horší).

V profesionálních bojích se bojuje na omezený počet kol s přesně daným časovým limitem, povinné chrániče tvoří pouze malé rukavice, chránič zubů a suspenzor.
Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství - K.O., vzdáním soupeře (submission), zastavení rozhodčím (T.K.O.), apod.Podle tohoto hlediska můžeme rozdělit i bojovníky:

1. Striker - který se brání porazům na zem (take-down), rád bojuje v postoji a chce zápas ukončit K.O.
2. Wrestler - který strhává soupeře na zem a boj zakončuje údery na zemi
3. Groundfighter - který boj přenáší na zem a tam si vynutí vzdání soupeře pomocí submission techniky, nejčastěji pákou nebo škrcením.

Oblečení
MMA bojovníci standardně ve většině organizací nosí šortky nebo trenky. Někteří mají na sobě i kraťasy thaiboxerského typu. V některých menších organizacích jsou povoleny slipy nebo přiléhavé trička tzv. „rash guard“. Ženy navíc nosí sportovní podprsenku. Dále jsou povinné ochranné pomůcky jako suspenzor a chránič na zuby. Na zápasení se používají speciální bezprsté MMA rukavice, které umožňují lepší úchop soupeře.
 


MMA v ČRPopularita MMA v ČR je na strmém vzestupu, ale v případě zaměření organizátorů dosavadních turnajů MMA stále pro úzkou skupinu lidí.

V současnosti je u nás i bez masové základny mnoho nadějných bojovníků světového formátu. Existuje proto velký potenciál růstu obliby a sledovanosti, pokud se divákům tento sport atraktivně představí v rámci unikátní mediální komunikace i zápasů samotných.

Doposud v ČR však chyběla komplexní zastřešující organizace sjednocující pravidla, žebříčky, rozhodčí či komunikační prezentaci MMA.

26. září 2012 proto vznikla nová profesionální asociace MMA - MMAA.