Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Judo

Judo bychom v současné době zařadili spíše mezi bojové sporty než bojová umění.Už jeho vznik totiž nebyl spojen s bojem,ale s tělovýchovným cvičením.Za zakladatele juda je považován Jigoro Kano, který sestavil vlastní systém technik z japonských bojových umění a sebeobrany feudalního věku.

Tento nově vzniklý systém měl zlepšovat posilovaní těla a udržovat ho zdraví. System byl určen pro muže i ženy v každém věku a měl být využíván i ke sportovním zapasům. Kano si však původně nepřál,aby v judu dominovala sportovni hlediska. Judo bylo původně vyváženým systémem tělesné výchovy, sebeobrany a soutěže.

Kano při sestavování systému juda vycházel z Ju-jud-cu. Ju-jud-cu je souborný název pro četné styly boje,který si nebyly podobné v technice ani na pohled.Je to kolektivní název pro nejrůznější druhy bojových umění a zahrnuje metody kopů,úderů, použití kolen,házení, škrcení, blokování kloubů, používání některých zbraní a svazování nepřítele . Jednotlivé systémy , kterých bylo oficiálně doloženo 725,však vždy zdůrazňují pouze jeden nebo dva aspekty. Největší rozvoj Ju-jud-cu se datuje od konce 17. do poloviny 19. století. Souběžně se vytvářeli dva různé styly.Prvni obsahoval všechny bojové prvky a používal se v bojích a válečných konfliktech . Druhou formou bylo tzv. estetické ju-jud-cu. To se odchýlilo od svého původního záměru (boje) a soustředilo se spíše na precizní provádění technik. Porážka protivníka se stala prostým předváděním lepších vykonů.Tato forma byly ve svém vzniku často kritizována. Bylo vytýkáno, že se uchyluje ke studiu toho, co není ve skutečném boji potřebné. Přesto se tato forma začala čím dál více rozvíjet, a to především v době, kdy v Japonsku zavládl mír. Třída tradičních bojovníků začala postupně slábnout a vymírat. Někteří z nich se přizpůsobili novému trendu a začali vyučovat koncepci estetického předvádění technik. Ju-jud-cu se tak postupně stalo veřejnou zábavou s komerčním zaměřenim.

Jigoro Kano(1859-1938), který byl jedním z žáků slavného učitele ju-jud-cu Totsuka, vytvořil ke konci 19. století syntetický system tréninkových technik házeni, chytání,atemi a resuscitace, vytvořených z některých stylů ju-jud-cu (Kano vycházel / především ze stylů sumo,Kitó, Tenšinšinjo rjú a tradiční sebeobrany). Svůj nový styl postavil na dvou zakladních principech - seirjoku zenjó (princip nejlepšího využití tělesné i duševní energie) a džita kjóei (princip vzajemného prospěchu). V roce 1882 shromáždil Kano v chrámu Ejšodži v Tokiu prvních 10 judistů a položil tak základy školy Judo- Kódókan (škola pro nácvik cesty). Tohoto nového stylu si velmi rychle povšiml německý lékař dr.Erwin Balz, který v letech 1876-1905 učil na Císařské univerzitě v Tokiu a doporučil jej japonskému ministerstvu pro tělovýchovu, aby podporovalo judo jako prostředek utužování těla. V roce 1886 způsobil rozruch pozoruhodný úspěch družstva Judo-Kódókan v zápase proti družstvu ju-jud-cu. Úspěchy judisů i osobnost učitele Kana zapříčinila velký zajem o judo. Když byl tento nový druh bojového sportu uznán japonskou vládou, obsahoval 47 technik juda a 15 chvatů sebeobrany. Kano v judu vyvinul zcela unikátní systém technických stupňů-pasků, který později převzala většina bojových sportů. Judo rozlišuje 5 žákovských stupňů (KYU): žlutý, oranžový, zelený ,modrý a hnědý pasek a 10 mistrovských stupňů (DAN):černý a červenobílý pasek. Tréninky juda se provádí v dódžó(japonská tělocvična pro bojová umění) a jednotlivé nácviky se procvičují na tatami

(speciální žíněnky, které byly původně vyráběné z rýžové slámy).

 

Judo je nazýváno jemnou cestou proto, poněvadž bojovník judo má neustále svého soupeře plně pod kontrolou pomocí pák na jeho končetiny a případně skrtících technik. Může si tudíž vybrat, zda soupeře zraní, nebo jej jenom znehybní v boji.

Zakladatel Judo Jigoro Kano (1859-1938), znak Judo, ukázka Judo v praxi

Zakladatel Judo - Jigoro Kano(1859-1938), znak Judo, ukázka Judo - dětí
 

zápas v judo
 
 
 

 

 
 
 
 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one