Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Jeet Kune Do

Jeet Kune Do (v překladu cesta zadržující, dvojité pěsti, styl zasahující pěsti) je svobodné, kreativní a individuální bojové umění vytvořené legendárním hercem, učitelem, filozofem a mistrem bojových umění Bruce Leem.

Základem Jeet Kune Do je spontánní rozhodování a přizpůsobování se, podle taoistického principu ne-konání. Jeet Kune Do neobsahuje pevně dané bojové systémy a rozhodně ne v takovém smyslu jako je tomu v japonských, korejských a ve většině čínských systémů. Například v Karate je základní tréninkovou metodou kata (nácvik technik).

Bruce Lee o svém umění řekl: „Aby bylo možné pochopit Jeet kune do, je nutné odhodit všechny ideály, vzory, styly, dokonce i koncepci toho, co je a co není ideální v Jeet Kune Do. Můžete se podívat na nějakou situaci bez toho, aniž byste ji pojmenovali? Když ji pojmenujete, uděláte z ní slovo a to už vyvolává strach. Jeet Kune Do dává přednost beztvárnosti, aby tak mohl přijmout všechny formy.“

Bruce Lee svoji bojovou metodiku pojmenoval v 60. letech v přesvědčení, že ji nazval výstižně jako bojové umění, charakteristické svojí snahou o účinnost. Později ovšem litoval, že vůbec svůj styl nazval, když to není klasický systém bojového umění.

„Naučit se Jeet Kune Do, není věcí získávání znalostí a hromadění stylizovaných vzorů, ale je to věc objevení příčiny neznalosti.“

Jeet Kune Do je především nejen technikou, ale také vysoce rozvinutou tělesnou
a duševní připraveností. Nemůžeme se stát mistry svých technik, dokud neodstraníme všechna duševní omezení a dokud nedovedeme být duševně ve stavu úplné otevřenosti a prázdnoty, ve které je místo pro všechny existující techniky.


Podle učení Bruce Leeho je cílem tradičních stylů bojových umění zapadnutí jednotlivce do systému. Cvičenci ve skutečném boji buď nikdy nebyli, nebo jsou nuceni zaujímat nepřirozené pózy. Tato bojová umění místo aby se dívali přímo na fakta, lpí na formách, teoriích a stále více se zaplétají.

Filozofie Jeet Kune Do, vychází z orientální taoistické filozofie, a z ní čerpajícího zen buddhismu. Lze v ní také najít prvky západní filozofie. Svým životem vyjádřil Bruce Lee hlavní princip své filozofie - individualismus.

„Ty, člověk, jsi nejdůležitější, nejsi tu kvůli vytvořeným věcem, ale naopak, všechno je tu kvůli tobě, protože ty jsi nejdůležitější.“


Bruce Lee jednou řekl: „Jeet Kune Do je pouze člun, který vás převeze
na druhou stranu řeky. Avšak po přeplutí je zničen, protože je zbytečné nosit ho dál na zádech“.


V Jeet Kune Do je vyvinut úder, který se podobá úderu Wing Chun. Celý úder se vykonává uvolněnou paží. Každé napětí svalstva spotřebovává energii. Když je paže uvolněná, celá energie se přenese na překážku a ne na kontrakci svalstva. Aby se energie mohla přenést beze ztráty, pěst je vytočena palcem vzhůru a během úderu nerotuje. Energie tohoto úderu se podobá energii vytvořené při vymrštění těžkého předmětu ohebným držadlem, které se nejprve ohne a poté vymrští předmět.
Jde o přesměrování energie, nejde o tvrdost rány, jde o její provedení.


Bruce Lee jako tvůrce Jeet Kune Do, ukázal možnost individuálního a tvořivého přístupu k bojovým uměním. Jeho život, práce, filmy a boj jsou námětem pro mnoho studií, knih a filmů.
Nejde o porozumění, jde o prázdnotu mysli. Musíte být vyrovnaní jak se svou minulostí, přítomností i budoucností, nesmíte vnímat okolní svět a až pak se můžete začít bavit o Jeet Kune Do.

V roce 1981 se Jeet Kune Do vyučovalo pouze na třech místech: na filipínské Akademii Kali v Torrance v Kalifornii, v Charlotte v Severní Karolíně (učitel Larry Hartsell) a v Seattlu (učitel Taky Kimura). Dnes patří mezi oblíbené umění po celém světě.

Mnoho lidí si myslí, že Jeet Kune Do je kompozitním stylem složeným z několika různých škol vybráním toho nejlepšího. Je pravda, že postupně čerpalo z Thai boxu, Wing Chun, metodu kickboxu zvanou Jun Fan, ju-jitsu, boxu a karate. Zbraně byly převzaty z filipínského Kali a Escrima. V boji na dlouhou vzdálenost pak ze severních čínských stylů a francouzkého Savate. Ale šlo spíše o nalezení technik nejlépe vyhovujících určité bojové vzdálenosti a situaci.

Žádné techniky nebo schopnosti nejsou nadřazeny. Cílem Jeet Kune Do je být nesvázán, být volný.

V boji to znamená používat „ne-styl“ jako styl. „Necestu“ jako cestu. Jediným limitem je nemít žádné limity.


Ukázka Jeet Kune Do

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one