Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

                                                    CapoeiraCapoeira bývá představována jako brazilský bojový tanec bývalých otroků.
Kolébkou capoeiry je brazilský stát Bahia, tradičně zemědělská oblast, která je historicky negativně poznamenána masovým dovozem afrických otroků.


Ve skutečnosti se však stala bojovým sportem s pevnými pravidly a je stále více populární.

Historie
Šlo o obranu beze zbraní proti zlodějům slepic, násilníkům a lupičům, a také proti zvůli bílých otrokářů.
Od roku 1707 byla capoeira zakázaná. Otroci ji dále praktikovali jako „bojový tanec“, směs elegantních pohybů a akrobacie. Traduje se, že moderní podoba capoeiry se vyvinula v breakdance v americkém Bronxu. Capoeiristé však nepovažují tuto domněnku za pravdivou.

Od roku 1808 brazilská vládnoucí třída tvrdě potlačovala toto bojové umění a proti capoeiristům postupovala neobyčejně brutálně. Od roku 1825 byli barevní otroci v takovém postavení, že i pískání čí postávání na rohu ulice, anebo vyluzování jakéhokoli zvuku bylo považováno za projev zakázané capoeiry a velmi tvrdě trestáno. Navzdory těmto pohnutým historickým událostem se od roku 1972 capoeira opět stala, díky státu Brazílie, uznávaným bojovým uměním. Stala se populární, dostala pevná pravidla a stala se po fotbalu druhým nejoblíbenějším brazilským sportem.

Pro capoeiru jsou velmi důležité kopy a podmety, vyhýbání, úskoky a pády. Ruce neslouží jako útočný prvek, jsou spíše pomocným krytem a také vyrovnávačem rovnováhy při provádění různých akrobatických prvků. Země se smí dotýkat pouze ruce, nohy a hlava, proto jsou bojovníci oblečeni v bílém – díky tomu totiž lze poznat každý kontakt se zemí. Základním pohybem je ginga – opakovaný pohyb nohou, ze kterého vycházejí i ostatní pohyby capoeiry.

V současnosti se provozují zejména dva typy capoeiry: – capoeira regional, což je dynamičtější styl s velkým množstvím kopů a akrobatických prvků, a capoeira angola, kde převládají spíše kopy na střed těla a různé podmety, které jsou navíc doplněny o různé taneční pohyby.

Některé pozoruhodné skupiny, jejichž styl nelze označit buď jako Angola, nebo regionálním, ale spíše „styl jejich vlastní“, patří Senzala de Santos, Cordão de Ouro a Abada. V případě Cordão de Ouro, styl lze popsat jako „Miudinho“, nízká a rychlá hra, zatímco v Senzala de Santos může styl jednoduše popsat jako „Senzala de Santos“, elegantní, hravé kombinace Angoly a Regional. Capoeira Abada může být popsána jako více agresivní, méně „taneční“ ovlivnil styl Capoeira.

V České republice se capoeira stává čím dál oblíbenější mezi mladými muži, kteří ji vyhledávají jako velmi zajímavou alternativu k jiným bojovým uměním. Díky spojení s tancem je však atraktivní i pro ženy, kurzy capoeiry se často nabízejí v tanečních studiích nebo ve školách aerobicu.

 
Hodnosti
Vzhledem k jeho původu, capoeira nikdy neměla jednotu nebo rámcovou smlouvu. Žebříček nebo absolvování systému sleduje stejnou cestu, protože tam nikdy neexistoval systém hodnocení, přijala většina mistrů. To znamená, že promoce styl se liší v závislosti na tradicích skupiny.

Nejobvyklejší moderní systém používá barevné lana, nazvaný Corda nebo Cordão, svázané kolem pasu. Někteří mistři používají různé systémy, nebo dokonce žádný systém vůbec.

Existuje mnoho subjektů (lig, sdružení a asociace), které se snažili sjednotit systém odstupňování. Nejobvyklejší, je systém Confederação Brasileira de Capoeira (brazilská Capoeira Confederation), která přijímá lana pomocí barvy brazilského vlajky, zelené, žluté, modré a bílé.

I když to je široce používáno s mnoha malými odchylkami, mnoho velkých a vlivných skupin stále používají různé systémy. Dokonce Confederação Brasileira de Capoeira není široce přijímán jako hlavní zástupce Capoeira.
Účinkuje mnoho capoeira skupin, samba de Roda je tradiční Afro-brazilská taneční a hudební forma, která byla spojena s capoeira po mnoho desetiletí.

Capoeira je doprovázená zpěvem a tleskáním. Hraje se při tom na berimbau, či jiné hudební nástroje.

Některé výrazy ze slovníku capoeiry:
 • aluno – žák capoeiry
 • ataque – útočný pohyb
 • batizado – slavnostní udělování technických stupňů (pásků), ceremonie vstupu do capoeiry
 • cocorinha – podřep
 • ginga – základní pohyb capoeiry, práce nohou
 • golpe – úder, útok
 • jogar – bojovník
 • jogo – hra, boj dvou capoeiristů v rodě
 • roda – místo pro capoeiru, kruh z capoeiristů, v jehož středu se hraje jogo
 • berimbau – základní hudební nástroj v Capoeiře
 • atabaque – jeden z dalších nástrojů
 • agogo – další nástroj
 • pandeiro - tamburína

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one