Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Proč hledat cestu Gaku-do …

 

Staří mistři si vážili věcí i maličkostí, poněvadž věřili v posmrtný život (vlivem buddhismu a taoismu), ale také v to, že vše má duši. Starý příběh vypráví, že malý chlapec ulomil větev u košatého stromu. Mistr ho uviděl a řekl: „Teď je to stejné, jako kdybys zabil člověka“. Z toho plyne moudrost, že každý má právo na život, ale i mír. Tato filozofie by měla být nejen v bojových uměních, ale i v normálním životě, ale bohužel tomu tak není. Lidé se od nepaměti ničí navzájem. Proto se lidé začali učit bránit.

Bránili se tělem, kamenem, dřevem, ohněm, ocelí (meče, sekery, kopí), střelnými zbraněmi (luky, kuše, praky, katapulty), v současnosti střelnými zbraněmi (pistole, pušky, samopaly, aj.), chemickými a jadernými zbraněmi, atd. Ale proč, co je k tomu vede? Je to převážně v lidské povaze kvůli: penězům, vlastní diktatuře, nerostnému bohatství (ropa, plyn, zlato, uran, aj.), úrodné půdě, někde se jedná o náboženskou nesnášenlivost, závist, žárlivost, rivalitu, ze zábavy nebo pro vojenské pokusy na vyzkoušení nových zbraní. Mnoho zemí se naštěstí snaží jednat na diplomatické úrovni a mají své ochranné zázemí v organizacích OSN a NATO.

Nejedná se však pouze o válku, ale i o napadení v běžném životě. Nejvíce se jedná o domácí násilí dětí, žen a lidí, kteří se neumějí bránit (např. důchodci, postižení, bezdomovci, aj.). Je dobře, že dnešní doba přináší různé terapie, poradny, psychology,azylové domy, linky bezpečí, ale i vhodné obranné prostředky (slzné či nervové plyny, atd.) a v neposlední řadě sebeobranné systémy (Karate, Judo, Aikido, Taekwondo, aj.).

Sebeobrana je možnost jak se ubránit, ale také najít sám sebe, potkat nové přátele, klid a harmonii (to je i smyslem Gaku-do).

Mnozí lidé, co spatřili plno filmů s bojovými prvky, v sebeobranách vidí spíše agresivitu, nedůvěru, odpor, ale i něco nemožného.

V mnoha směrech musím dát těmto lidem zapravdu. Mnoho bojových umění má v sobě určitou agresivitu, ale tato agresivita se učí, jako otázka přežití. Plno scén z filmů je smyšlených a nereálných, ale díky filmům se lidé dozvěděli o účinné obraně a umění východu. Filmy proto dělají bojovým uměním reklamu, ale někdy špiní a uráží pravý smysl těchto umění východu, a tak negativně působí na diváka. Bojová umění ve filmu nejvíce proslavil legendární Bruce Lee. Život však není film. V asijských zemích je sebeobrana běžnou součástí života, v Evropě a ve Světě se jedná o oblíbené sporty a jejich tradicím se teprve učíme. Časté přepadání v ulicích, znásilňování žen, aj. Umožnilo vzniknout i některým sebeobranám, jako např. Krav Maga, Systema, aj.

Učíme se bránit tedy proto, abychom dokázali ubránit sami sebe, svoji rodinu, přátele, ale i lidi , kteří potřebují pomoc, popř. i naši vlast. Je škoda, že určité procento lidí tyto zásady nectí a zneužívá umění sebeobrany na jiných lidech a pro své zájmy v zločinecké sféře. Tento problém zneužití však nalezneme i v běžném životě, práci i jinde. Neboť vše se dá zneužít.

Výběr učitele a školy sebeobrany

 

Ve východních zemích se hledá spíše kvalitní učitel sebeobrany, který nás naučí nejen se bránit, ale i milovat a ctít tradice, kulturu, odpouštět druhým a přijmout bojové umění jako součást života. Trénink se liší v mnoha směrech přístupem, prostředím, myšlením a kvalitou. Je však obtížné takového učitele najít. Důvodem je, že se zde předává umění s otce na syna, či z mistra na žáka.

V západních zemích si lidé vybírají převážně podle doporučení školu sebeobrany či sportu. V dnešní době se úroveň výuky hodně přiblížila východu. Podle toho se pak odráží i cena za výuku podle školy.

V současnosti však mizí tradice a z umění se stává komerční sport, a v některých sportech se na zvýšení agresivity využívají dopovací látky či drogy. Takže i zde mizí čistota a smysl sportu.

Lidé vyhledávají v neposlední řadě určitý adrenalin, díky filmové tvorbě. Proto se pro určité lidi staly populární agresivní sporty, jako Box, Muai Thai, Kickbox, ale také smíšená bojová umění, jako např. MMA či Vale Tudo.

Podle čeho si tedy vybírat? Je dobré prodělat několik kurzů sebeobrany a pak přejít na nějaký známí sport, nebo se rovnou věnovat nějakému sportu, nejlépe od 8 let. Když začnete v pozdějším věku, vůbec nevadí. Informace a pak následný výběr školy dnes získáte na internetu, v kvalitních knihách nebo na doporučení nějakého svého známého. V ČR se na vysoké úrovni vyučuje např. Karate, Judo, Aikido, Taekwondo, aj. Můžete být i samouci nebo se učit od lidí, kteří se již někde učili nebo učí bojová umění. I zde lidé hledají dobré učitele.

A kdo je dobrý učitel? „Ten, který mi ukáže cestu, jak se stát mistrem. Mistr je ten, kdo žije bojovým uměním, učí druhé dobrovolně a pomáhá jim na jejich cestě, jak se stát mistrem“.

Každý sport však přináší i svá úskalí. Špatní trenéři mohou snadno a rychle ovlivnit vaše myšlení a způsobit, že budete agresivní, až nebezpeční pro společnost. Špatný trénink se také projeví na vašem zdraví, např. bolavé klouby, vymknuté kotníky, poškozené zuby, odraženiny, či zlomeniny.

Každý by si tedy měl vybírat takové umění, které mu vyhovuje a cítí se zde dobře.
Ne vždy to však odhadneme správně, vše ukáže čas.


Někdo u jednoho sportu vydrží větší část svého života, jiný vystřídá mnoho jiných bojových umění.
Můj osobní názor je, vyzkoušet si několik druhů sebeobrany, jelikož tak poznáme, jakým způsobem se bránit i jiným soupeřům. Zkombinovat několik druhů bojových umění dohromady vylepší i vaši sebeobranu.
Volba bojového umění či sebeobrany je tedy jen a jen na Vás.

Přeji vám hodně štěstí v hledání vaší vlastní cesty...

Učitel Gaku-do Bc. René Nedvěd

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3528 | 39%)
Ne (2705 | 30%)
Gaku-do je cesta, která vás naučí používat základní prvky sebeobrany, tuto cestu vám nabízím.........
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one